
Wszystkie treści pojawiające się w Internecie mogą być w szerokim zakresie klasyfikowane i analizowane pod kątem badanego zagadnienia, produktu, wydarzenia itp.
W pierwszym etapie ustalane są hasła kluczowe (i ich modyfikacje) odpowiadające przedmiotowi badania. Następnie włączane jest narzędzie do gromadzenia informacji o stronach internetowych w których występują wybrane hasła kluczowe. Na bieżąco spływają strony utworzone w ciągu ostatnich paru dni. Regularnie pojawiają się również informacje o stronach starszych.
Dane, które spływają dotyczą publikacji dostępnych dla wyszukiwarek. Możliwe jest również ręczne zbieranie danych o stronach niedostępnych dla wyszukiwarek np. z zamkniętych dla osób niezalogowanych grup dyskusyjnych.
Dane, jakie są zbierane grupowane są według typu informacji na:
miejsce publikacji: dane dotyczące stron na których badane informacje są zamieszczone np. udział poszczególnych portali w publikowanych treściach dotyczących badanego tematu (w podziale na podkategorie), liczba odwiedzin, liczba odsłon, liczba użytkowników, page rank poszczególnych portali.
typ publikacji: w Internecie publikowane są materiały różnego typu. Mogą to być np.
- wpisy na blogach, na forach portali informacyjnych, na forach specjalistycznych, w grupach dyskusyjnych na portalach społecznościowych czy na miniblogach.
- artykuły i informacje prasowe (publikowane na stronie własnej lub na innych portalach np. branżowych)
- komentarze do blogów lub do artykułów
- ogłoszenia, w tym oferty produktowe, aukcje kupna/sprzedaży, ogłoszenia o pracę
treść publikacji: dane dotyczące przedmiotu podejmowanych w Internecie tematów związanych z badanym zagadnieniem. Jakie artykuły się pojawiają? O czym dyskutują Internauci poruszając dane zagadnienie? Jakie problemy przedstawiają i jakie rozwiązania chcieliby widzieć? Jakie skojarzenia są przywoływane odnośnie badanego tematu?
Dane dotyczące treści publikacji podlegają analizie jakościowej. W pierwszym etapie grupuje się poszczególne tematy w ogólne kategorie, następnie przydziela dodatkowe podkategorie tematyczne. W dalszej kolejności wybierane są niektóre tematy i wątki, które wyróżniły się częstotliwością poruszania tematu, nasileniem emocjonalnym autorów treści, czy przydatnością informacji (np. wątki, w których Internauta podsuwa sposób rozwiązania problemu).
Informacje dotyczące poszczególnych tematów są opracowywane w formie przeglądu. Każdy opis tematu zawiera esencję informacji.